Ing. Lenka Vymlátilová
Stále dokola slyšíme, že nejlepší je nesolit vůbec. Bez soli to ale vždy nejde. Víte, jak správně solit? Kdy přidat sůl do jídla, zda na začátku nebo na konci vaření?
1. Sůl zvyšuje bod varu. Solit bychom měli až po začátku varu, aby se zbytečně neprodlužovala doba vaření. Pravdou je, že zvýšení bodu varu je nepatrné (1 g soli v 1 l vody zvedá bod varu o 1°C) a v běžné domácnosti nás tento fakt příliš trápit nemusí. Doma nás zajímá především chuť a zde platí, že solíme-li na počátku vaření, sůl se do jídla rovnoměrně zakomponuje a zvýrazní celkově jeho chuť, nicméně samotná slaná chuť tak intenzivní nebude. Přidáváme-li sůl na konci vaření, slaná chuť je intenzivnější.
2. Sůl odčerpává z potravin vlhkost. Pokud potraviny solíme, vytéká z nich šťáva. Proto:
- Chceme-li maso zprudka opékat nebo grilovat (steaky), solíme až po kulinární úpravě neb z masa vytéká chutná šťáva a namísto opékání dusíme.
- Chceme-li maso vařit či dusit, je vhodné ho předem nasolit.
- Chceme-li opékat zeleninu, solíme až po opečení. Jinak se ze zeleniny bude uvolňovat velké množství šťávy, čímž se zmírňuje žár a zeleninu opět dusíme.
- Vnitřnosti solíme až když jsou hotové, jinak zůstanou tvrdé.
- Luštěniny solíme až změknou, jinak zůstávají tužší.
3. Sůl ve sladkých pokrmech zintenzivní sladkou chuť, proto se i do sladkých pokrmů (palačinek, bábovek, koláčů apod.) přidává špetka soli.
4. Pokud přisolujete pokrm, který už následně nemícháte (např. hotový pokrm na talíři), solte z výšky. Když sůl padá z výšky, krásně se rozptýlí a rozloží. Solíte-li těsně nad povrchem, místy bývá jídlo přesolené a místy naopak solí netknuté.
5. Nepoužívejte hrubozrnnou sůl. Pokud přisolujete hotový pokrm nebo například domácí pečivo, používejte jemně mletou sůl. Velké krystaly soli se nestihnou v ústech rozpustit, slaná chuť není tak intenzivní a přitom přijmete soli větší množství.
6. Na závěr zopakujme, že u solení platí, že méně je více.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.